Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe powodowane jest przez nadwrażliwość mieszków włosowych na androgeny. Jest to łysienie najczęściej spotykane, dotykając nawet 70% mężczyzn, a także pojawiając się średnio u około 40% kobiet. Zmiany związane z łysieniem tego typu, pojawiają się najczęściej w określonych okresach naszego życia.  Kobiety najczęściej cierpią z powodu przerzedzeń na szczycie głowy, a panowie z reguły tracą włosy na skroniach – pojawiają się zakola, oraz  braki w owłosieniu na wierzchołku głowy. Większość przypadków łysienia androgenowego dyktowana jest skłonnościami natury genetycznej. Mężczyźni potrafią na jego skutek tracić niemal całkowite owłosienie na głowie, u kobiet z kolei, z reguły nie dochodzi do pełnego łysienia.

Wśród głównych poza genetyką przyczyn pojawienia się łysienia androgenowego jest testosteronu, a konkretnie jego pochodna –  dihydrotestosteron. Te męskie hormony – androgeny występują w znacznie mniejszych ilościach u kobiet, stąd też łagodniejsze objawy chorobowe zauważyć można u płci pięknej.

Androgeny stanowią niezwykle ważny element zdrowia mężczyzn – głównie wpływają na rozwój seksualny w okresie od narodzin po dojrzałość. Wspomagają one wzrost włosów, usprawniają pracę gruczołów łojowych oraz wpływają korzystnie na libido. Gdy młody mężczyzna dojrzewa, to za sprawą androgenów pojawia się u niego zarost na twarzy, jednak w bonusie może pojawić się łysienie na skroniach i szczycie głowy, co jest ewidentnym paradoksem. Poprzez działanie dihydrotestosteronu, mieszki włosowe ulegają zmniejszeniu, a co za tym idzie włosy zaczynają zanikać. Czas „życia włosa” staje się krótszy, przez co pojawia się łysienie androgenowe.

Objawy łysienia androgenowego można zauważyć już u nastolatków, co przedstawia się w cofaniu się linii włosów na skroniach i czole, a następnie problem zaczyna pojawiać się na czubku głowy. U kobiet przebieg choroby jest łagodniejszy, a włosy przerzedzają się w różnych miejscach głowy, czyniąc fryzurę rzadszą, a włosy cieńsze.

Wśród metod leczenia można znaleźć rozmaite terapie, które pozwalają skutecznie odwrócić szkody wyrządzane przez łysienie androgenowe. Ważne jest jednak stosunkowo wczesne zdiagnozowanie problemu, gdyż wówczas istnieje większa szansa na uniknięcie jego dalszego pogłębiania się. Jest to zatem doskonała wiadomość dla osób cierpiących z powodu łysienia typu androgenowego, bowiem można chorobę zatrzymać odpowiednio ją diagnozując, lecząc skutecznymi i sprawdzonymi metodami i dbając o to, by włosy rosły zdrowe i mocne.