Grzybica skóry głowy a łysienie

Grzybica skóry głowy to choroba skóry, która nie daje spokojnie spać po nocach bardzo wielu osobom. Zazwyczaj wymaga wielomiesięcznego, a czasami nawet wieloletniego leczenia i wiąże się z bardzo wieloma dokuczliwymi objawami. W dodatku, jeżeli grzybica ma miejsce na skórze głowy, to może powodować nadmierne wypadanie włosów. Może trochę pocieszyć Cię informacja, że w zależności od gatunku grzyba oraz rodzaju grzybicy, wypadanie włosów może mieć charakter przejściowy. Natomiast jeśli doszło do wieloogniskowej grzybicy owłosionej skóry, to najczęściej trzeba zastosować leczenie ogólne, a nie miejscowe.

Co to takiego ta grzybica?

Grzybica skóry jest zakażeniem wywołanym przez dermatofity. Są to grzyby, które wykazują powinowactwo do skóry. A mówiąc jeszcze ściślej do keratyny, to jest białka budulcowego komórek nabłonka. Choroby te można podzielić z uwagi na miejsce zakażenia na grzybice: skóry owłosionej, skóry gładkiej, stóp, paznokci.

Czy grzybicą można się zarazić?

Aby nastąpiło zakażenie grzybem, niezbędny jest rozwój grzybni z zarodnika. Zarodniki grzybów są bardzo powszechne w naszym otoczeniu. Każda osoba ma z nimi bezpośrednią styczność w codziennym życiu. Jednak na to, czy zakażenie ulegnie rozwojowi wpływa kilka czynników. Należą do nich: miejscowe warunki w skórze, to znaczy wilgotność oraz skład lipidów powierzchniowych, ogólnoustrojowe problemy immunologiczne (u osób z obniżoną odpornością można zaobserwować zarażenie wieloma rodzajami grzybów, również tymi, które wywołują grzybicę skóry owłosionej. Do rozwoju grzybicy może się również przyczynić  zaburzenie fizjologicznej flory organizmu. Może je spowodować na przykład antybiotykoterapia albo niewłaściwa higiena. Kolejnym czynnikiem jest wyniszczenie organizmu. Najczęściej długotrwałe i trudne do wyleczenia grzybice występują u osób, które walczą również z alkoholizmem lub narkomanią. Wpływ na rozwój zakażenia ma też zakaźność grzyba. Bardzo wysoka jest w grzybicy drobnozarodnikowej powierzchownej owłosionej skóry głowy. Świadczą o tym liczne epidemie, w środowiskach, w których często przebywają dzieci.

Rodzaje grzybicy skóry owłosionej

Można wyróżnić przede wszystkim dwa rodzaje grzybicy skóry owłosionej: odmianę powierzchowną wywołaną przez grzyby antropofilne, czyli ludzkie, oraz odmianę z odczynem zapalnym wywołaną przez grzyby zoofilne, czyli zwierzęce. Warto również wspomnieć o tym, że w ramach odmiany, której przyczyną są grzyby pochodzenia ludzkiego, można wyodrębnić trzy typy grzybic: grzybica strzygąca powierzchowna owłosionej skóry głowy, grzybica drobnozarodnikowa powierzchowna owłosionej skóry głowy, oraz grzybica woszczynowa owłosionej skóry głowy.

Jakie są powody łysienia wywołanego grzybicą?

Grzyby, które są odpowiedzialne za łysienie, charakteryzują się specyficznym umiejscowieniem w obrębie owłosionej skóry głowy, co przyczynia się do naruszenia struktury pochewki włosa albo samego włosa. Umiejscowienie oraz układ grzybów może być bardzo różny. Grzyby mogą tworzyć wewnątrzwłosowy układ zarodników (obraz jest podobny do worka wypełnionego orzechami). Ten układ odnosi się do gatunku grzyba wewnątrzwłosowego strzygącego na przykład Trichophyton endothrix. Zarodniki mogą również występować na zewnątrz i wewnątrz włosa i tworzyć rodzaj pochewki, która jest podobna do patyczka pokrytego klejem i oblepionego piaskiem. Taki układ odnosi się do gatunku grzyba drobnozarodnikowego pochodzenia ludzkiego Microsporium audouni. Natomiast w grzybicy woszczynowej zarodniki układają się bezwładnie w środku włosa, w którym też znajdują się pęcherzyki gazu.

Grzybica woszczynowa

Grzybica woszczynowa to jedyny typ grzybicy owłosionej skóry głowy, który zostawia po sobie blizny oraz może prowadzić nawet do całkowitego wyłysienia. Można ją zdiagnozować na podstawie: występowania tarczek woszczynowych, to znaczy zagłębionych, żółtych strupów, które tak naprawdę są kolonią grzyba. Przy tej grzybicy włosy są szorstkie, matowe i suche. Jeżeli szybko rozpoczniesz leczenie, to masz szansę na uratowanie włosów w bardzo dużym stopniu. Podczas leczenia może Ci pomóc preparat Dr Hair. To nowoczesny puder do włosów, który wtapia się w ich strukturę i sprawia, że wyglądają na bardziej częste. Będziesz mógł całkowicie zapomnieć o przerzedzonych włosach.